“Chcę chodzić!”

Amelia Suwała z Bytomia | artrogrypoza | Dariusz Laksa Stylowy Biegacz

 

Amelia Suwała z Bytomia od urodzenia choruje na artrogrypozę. Ma dopiero dwa latka, ale jej historia jest długa, pełna emocji, upadków i wzlotów. Ciąża przebiegała bezproblemowo, lekarz zapewniał rodziców o zdrowym chłopcu. Okazało się inaczej. Zaraz po porodzie Amelkę zabrano na trzy tygodnie na intensywną terapię. W międzyczasie zrodziło się tysiąc pytań, problemów. Niestety pozostały bez odpowiedzi, bez diagnozy. Gdy trafiła do domu pod skrzydła mamy, jej rączki były chude jak patyczki, nóżki wyglądały jakby siedziała po turecku, ciało wygięte do tyłu, żadnego ruchu, jakby sparaliżowana. Jej dłonie były tak przykurczone, że przez długi czas ludzie pytali czy je w ogóle ma.

Gdy trafiła do rzeszowskiej kliniki, lekarze potwierdzili diagnozę, którą rodzice sami postawili przeglądając informacje znalezione w Internecie. Artrogrypoza. Lekarz powiadomił rodziców, że ich córka nie będzie chodzić, nie będzie pisać, nic nie będzie robić sama.

 

Amelia Suwała z Bytomia | artrogrypoza | Dariusz Laksa Stylowy Biegacz

 

 

Następnie Amelka trafiła do Krakowa. Pierwszy rok tam spędzony był bardzo intensywny. Trzy zabiegi operacyjne, pół roku nogi w gipsach korygujących, ortezy, rehabilitacja. Jednak z czasem wszystko zaczęło tracić tempo, efekty również. Kolejne poszukiwania, kolejne próby, kolejne wyjazdowe turnusy rehabilitacyjne w różnych miejscach. Wreszcie trudna decyzja – Niemcy.

 

Obecnie rodzice wraz z Amelką walczą o jej sprawność w niemieckiej klinice. Zmieniono metodę ćwiczeń z NDT bobath na vojtę, plus ćwiczenia na basenie. Rodzice Amelki są zachwyceni podejściem i metodą jaką chcą ją leczyć. Lekarze nie stawiają operacji na pierwszym miejscu.
Na pierwszym miejscu są dobre ortezy, na które potrzeba 15 tysięcy euro!
Od jakiegoś czasu Amelia zaczęła się przemieszczać na pupie. Widoczny jest ogromny postęp, a Amelka i jej rodzice mają ogromną siłę i motywację. Lekarze prognozują, że po około 15 latach rehabilitacji będzie mogła zupełnie samodzielnie funkcjonować.

 

Amelia Suwała z Bytomia | artrogrypoza | Dariusz Laksa Stylowy Biegacz

 


Koszty takiej rehabilitacji są ogromne i liczy się każda złotówka.


Z dziewczynki, która po urodzeniu wyglądała jak sparaliżowana mamy bardzo mądrą i waleczną dwulatkę, która często powtarza “Chcę chodzić!”

Warto jej pomóc!!!

Fundacja Dzieciom “Zdążyć z Pomocą”

Alior Bank S.A.
42 2490 0005 0000 4600 7549 3994

Tytułem:
29006 Suwała Amelia darowizna na pomoc i ochronę zdrowia

 

 

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz